Hatfield 5 Mile28-Nov-2021

Position Time Category Name
81 31:48 F50 - 2nd Sarah Cumber

Benidorm 10k27-Nov-2021

Position Time Category Name
74 37:48 M55 - 2nd Simon Johnson
218 43:33 M50 Craig Empsall
425 50:02 M60 Mark Crabtree

Wesham 10k27-Nov-2021

Position Time Category Name
301 59:47 M50 John Moore

Benidorm Half Marathon27-Nov-2021

Position Time Category Name
99 1:27:12 M45 Ryan Barker

Even Splits Series Leeds 5k Race 724-Nov-2021

Position Time Category Name
1 15:37 MSen - 1st
First Finisher
Josh Hall-Brown
6 16:39 MSen Alex Franklin
9 17:12 M35 - 3rd Thomas Needham
12 17:22 MSen Ned Hughes
93 28:18 M50 John Moore

Tadcaster 10 Mile21-Nov-2021

Position Time Category Name
48 1:02:59 MSen Niall Smith
53 1:03:38 M40 Erawan Wanithanont
59 1:04:00 M45 James O'Rourke
108 1:08:28 M40 Will Carver
126 1:09:25 FSen Alice Vick
127 1:09:28 F35 - 2nd Joanne Arundale
137 1:10:06 MSen Will Stewart
138 1:10:07 FSen April Caufield
139 1:10:15 M35 Paul Bateman
176 1:13:22 F45 - 3rd Erika Nightingale
185 1:13:55 M60 Robert Hick
230 1:17:38 M60 Paul Hopkinson
258 1:19:17 F45 Stef Dickinson
283 1:20:26 M55 Marc Rocheteau
304 1:21:48 M50 Nigel Taylor
317 1:22:34 M75 - 2nd Raymond Hall
441 1:30:08 M50 David Parrington
540 1:39:18 M50 John Moore
567 1:43:08 F45 Kirsty Carver
607 1:50:24 F70 - 2nd Susan Hall

Fewston and Swinsty Trail Half Marathon21-Nov-2021

Position Time Category Name
16 2:41:31 Female Jenny St Romaine
17 2:41:31 Male Martin Ellis

Wooler Trail Marathon20-Nov-2021

Position Time Category Name
17 5:22:51 M40 Will Carver

Windmill 10k14-Nov-2021

Position Time Category Name
704 59:59 M50 John Moore

Wadsworth Half Trog Fell Race14-Nov-2021

Position Time Category Name
30 1:27:51 M40 Will Carver
71 1:54:58 F50 Jane Hobson
79 2:01:08 M60 Paul Hopkinson
91 2:19:14 F50 Margaret Deacon

Cop Hill Fell Race07-Nov-2021

Position Time Category Name
28 48:17 M45 - 3rd Ryan Barker
37 50:27 M65 - 1st Philip Grimes

Soyland Moor Fell Race07-Nov-2021

Position Time Category Name
2 1:37:52 MSen - 2nd
Second Finisher
Kieran Manchester
20 1:56:41 M40 Will Carver
56 2:26:16 F50 - 3rd Andrea Ackroyd
61 2:31:16 F60 - 1st Hazel Berrett
73 2:48:08 F50 Margaret Deacon

Flat Caps 10k07-Nov-2021

Position Time Category Name
1 39:40 MSen - 1st
First Finisher
Thomas Needham
12 45:47 MSen Will Stewart
14 46:35 FSen - 2nd
Second Lady Finisher
April Caufield
15 47:24 FSen - 3rd
Third Lady Finisher
Helen Ward
17 49:15 FSen Joanne Arundale
24 51:50 F50 - 1st Jane Hobson
28 52:38 M50 Richard Corney
46 58:27 FSen Rachel McCauley
73 1:04:01 F60 - 2nd Sue Corney

Tatton Half Marathon07-Nov-2021

Position Time Category Name
187 1:43:49 M50 Rob Edwards
427 1:59:30 M60 Martin Ellis

Guy Fawkes 10 Mile07-Nov-2021

Position Time Category Name
28 1:04:53 M50 - 3rd Ian Whitehouse
315 1:27:34 M50 Nigel Taylor
496 1:36:45 M60 Chris Burrell

Bradford City Runs 5k31-Oct-2021

Position Time Category Name
1 17:28 MSen - 1st
First Finisher
Ben Crowther
5 18:57 MSen - 3rd Niall Smith
6 19:12 MU20 - 1st Danny Baxter
7 19:23 M45 - 1st James O'Rourke
10 20:33 M40 - 2nd Will Carver
14 21:20 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Helen Ward
19 22:22 M55 - 1st Stephen Fitz-Costa
23 22:52 F45 - 2nd Angela Clarke
26 23:22 M50 - 3rd Wayne Stevens
27 23:25 M60 - 1st Paul Hopkinson
28 23:28 M55 - 2nd Marc Rocheteau
31 23:44 F45 - 3rd Stefanie Dickinson
32 23:49 MJun Ben Slow
33 23:51 M40 Tim Slow
37 24:54 FJun - 2nd Katie Brooke
48 26:21 M50 David Parrington
52 27:25 F60 - 1st Jane Stewart
58 28:29 M50 John Moore
67 29:46 F45 Kirsty Carver
77 30:48 M60 - 2nd Chris Kirkbride
106 35:26 F60 - 3rd Deborah Kirkbride

Bradford City Run Half Marathon31-Oct-2021

Position Time Category Name
3 1:28:06 MSen - 1st
Third Finisher
William Stewart
7 1:33:16 FSen - 1st
First Lady Finisher
April Caufield
12 1:36:47 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Joanne Arundale

Bradford City Runs Kids 1 Mile31-Oct-2021

Position Time Category Name
12 7:45 MJun Logan Kovaleski

Apperley Bridge Canter 10k Trail30-Oct-2021

Position Time Category Name
182 58:30 F40 Sally Shacklock
195 59:57 F50 - 3rd Andrea Ackroyd
264 1:06:47 F50 Jenny St Romaine
284 1:09:01 M50 David Parrington

Race You to the Summit Fell Race30-Oct-2021

Position Time Category Name
3 30:39 MSen - 1st
Third Finisher
Kieran Manchester
34 39:36 M40 Will Carver
42 40:54 M60 - 2nd Simon Gelsthorpe
61 44:39 F50 - 2nd Jane Hobson
87 48:35 M60 Paul Hopkinson
109 52:39 M60 Martin Ellis
114 53:36 F50 Margaret Deacon
124 59:06 F45 - 3rd Kirsty Carver

Race You to the Summit - Under 9's30-Oct-2021

Position Time Category Name
1 5:42 FU9 - 1st Casey George

Race You to the Summit30-Oct-2021

Position Time Category Name
3 29:51 FU15 - Third Finisher Jade McGregor

Leeds 5k27-Oct-2021

Position Time Category Name
41 21:45 F45 1st Angela Clarke

Rock 'n' Roll Liverpool 10k24-Oct-2021

Position Time Category Name
44 46:44 F40 - 3rd Sally Shacklock
363 1:01:38 M65 Martin Haigh

Leeds Abbey Dash24-Oct-2021

Position Time Category Name
101 33:01 MSen Josh Hall-Brown
279 37:59 MSen Niall Smith
286 38:01 M40 Tom Paget
303 38:23 M45 James O'Rourke
377 39:34 MSen William Stewart
402 40:09 FSen April Caufield
499 41:58 FSen Alice Vick
579 43:58 M55 Stephen Fitz-Costa
586 44:09 F50 Rachael Beaumont
589 44:16 F45 Angela Clarke
656 44:53 F45 Erika Nightingale
684 45:20 M60 Robert Hick
748 46:16 M50 Nigel Taylor
769 46:55 M55 Marc Rocheteau
792 46:21 M60 Paul Hopkinson
825 47:29 F45 Stefanie Dickinson
959 48:42 M40 Tim Slow
1467 54:38 M50 David Parrington
1703 58:07 F55 Angela Cowton
1879 59:51 F45 Kirsty Carver
1886 59:59 F60 Deborah Kirkbride
2078 1:03:07 M60 Christopher Kirkbride
2184 1:05:04 F70 - 3rd Susan Hall
2331 1:05:19 F50 Monica Gallagher

Green Drive Mile24-Oct-2021

Position Time Category Name
3 5:50 M11 - 1st Sam Keighley

Great Whernside Fell Race24-Oct-2021

Position Time Category Name
19 41:57 MU19 - 3rd Danny Baxter
30 45:16 MV50 - 3rd Tim Baxter

Great South Run17-Oct-2021

Position Time Category Name
3543 1:28:28 M55 Heath Reilly

Yorkshire Marathon17-Oct-2021

Position Time Category Name
2376 4:55:34 FSen Emily King

Yorkshire 10 Mile17-Oct-2021

Position Time Category Name
54 1:06:50 MSen Will Stewart
67 1:08:14 FSen - 2nd April Caufield

Scarborough 10k17-Oct-2021

Position Time Category Name
200 46:47 M50 Nigel Taylor
373 54:36 FJun - 3rd Katie Brook

Palma 10k10-Oct-2021

Position Time Category Name
22 39:26 M55 - 1st Simon Johnson
23 39:51 F50 - 1st
Third Lady Finisher
Sarah Louise Cumber
139 48:54 M75 - 1st Raymond Hall
178 50:31 F55 - 1st Hazel Berrett
377 56:45 F50 Andrea Ackroyd
463 58:29 M50 John Moore
529 1:01:41 F45 Natasha Empsall
530 1:01:43 M50 Craig Empsall
641 1:05:26 M60 Chris Kirkbride
649 1:05:41 FSen Sophie Haigh (Guest)
663 1:06:33 F70 - 2nd Susan Hall
801 1:11:42 M65 Martin Haigh

Manchester Marathon10-Oct-2021

Position Time Category Name
616 3:01:03 M40 Phil Smith
4245 3:52:17 M50 Jonny Lister
5133 3:59:11 F45 Sarah Glyde
5229 3:59:51 F40 Sally Shacklock
5495 4:02:22 M50 Nigel Jamieson

Three Peaks Fell Race10-Oct-2021

Position Time Category Name
139 4:20:47 MV40 Will Carver

Manchester Half Marathon10-Oct-2021

Position Time Category Name
5 1:09:45 MSen Joshua Mitchell
28 1:14:21 MSen Josh Hall-Brown

Palma Marathon10-Oct-2021

Position Time Category Name
37 3:18:09 M45 Ryan Barker

Palma Half Marathon10-Oct-2021

Position Time Category Name
28 1:25:28 MJun - 1st Harry Johnson
105 1:34:27 FSen - 3rd April Caufield
128 1:36:14 MSen Will Stewart
393 1:48:35 M35 Steve Wilford (Guest)
536 1:53:14 M55 Marc Rocheteau
689 1:56:12 F35 Rachel McCauley
838 1:59:29 M60 Martin Ellis
1266 2:16:51 M60 Mark Crabtree
1267 2:16:51 F50 Jenny St Romaine

Bridlington Half Marathon03-Oct-2021

Position Time Category Name
220 2:19:23 F60 Debbie Kirkbride

Chester Marathon03-Oct-2021

Position Time Category Name
513 3:50:02 M40 Tom Paget
575 3:53:48 F55 Hazel Berrett
1131 4:35:46 M60 Robert Hick
1564 5:26:12 M50 David Parrington

London Marathon03-Oct-2021

Position Time Category Name
1960 2:59:01 M45 Ryan Barker
2785 3:06:26 M45 James O'Rourke
7759 3:39:48 M60 Paul Hopkinson
8228 3:42:13 F45 Angela Clarke
17454 4:22:12 F50 Andrea Ackroyd

Great Manchester Run 10k26-Sep-2021

Position Time Category Name
17 39:20 F50 - 1st Sarah Cumber

Berlin Marathon26-Sep-2021

Position Time Category Name
4283 4:55:13 F50 Margaret Deacon

Even Splits Leeds 5k Series22-Sep-2021

Position Time Category Name
53 21:45 F45 - 2nd Angela Clarke

Cowm Reservoir 5k21-Sep-2021

Position Time Category Name
1 16:18 MSen - 1st
First Finisher
Thomas Hodgson
2 16:39 M40 - 1st
Second Finisher
Will Smith
3 17:12 MSen - 2nd
Third Finisher
Harry Johnson
8 18:24 M50 - 1st Simon Johnson
10 18:50 MSen James Johnson
53 23:42 FSen - 2nd Katie Brook

Peak District Challenge 50k18-Sep-2021

Position Time Category Name
1 5:28:02 M - 1st
First Finisher
Will Carver

York 5k17-Sep-2021

Position Time Category Name
60 23:22 M75 - 1st Raymond Hall
78 31:25 F70 - 1st Susan Hall

Yorkshireman Fell Full - Pairs12-Sep-2021

Position Time Category Name
2 4:21:46 Male Pairs - 1st
Second Finishers
Will and Fred Carver

Yorkshireman Fell - Half12-Sep-2021

Position Time Category Name
2 1:47:20 MSen - 2nd
Second Finisher
Josh Hall-Brown
66 2:25:43 F50 - 2nd Hazel Berrett
93 2:34:23 FSen - 2nd Jessica Dixon
125 2:44:12 F40 Sally Shacklock
214 3:25:18 F5- Jenny St Romaine

Leeds Half Marathon05-Sep-2021

Position Time Category Name
363 1:42:19 F40 Angela Clarke
745 1:49:19 F40 Sally Shacklock

Salomom Golden Trail - Chiemgau04-Sep-2021

Position Time Category Name
69 3:56:10 Female Hanni Maeer

Skipton Trail Half Marathon04-Sep-2021

Position Time Category Name
26 1:53:28 M40 Ryan Barker
66 2:13:33 F50 - 2nd Hazel Berrett
74 2:16:18 M60 Paul Hopkinson
146 2:48:29 F60 - 3rd Linda Hayles

Gorple Rocks Trail Race31-Aug-2021

Position Time Category Name
85 55:36 M60 Martin Ellis

Kilnsey Show Fell Race31-Aug-2021

Position Time Category Name
80 16:54 F60 - 2nd Hazel Berrett

Littleborough Lions 5k31-Aug-2021

Position Time Category Name
1 16:24 SenM - 1st
First Finisher
Thomas Hodgson
3 17:12 SenM - 3rd
Third Finisher
Harry Johnson
8 18:25 MV55 - 1st Simon Johnson
17 19:45 FV50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber

Trafford Open Meet30-Aug-2021

Position Time Category Name
1 3:48.96 U13M - 1200m Sam Keighley
2 2:17.69 U15F - 800m Nia Harrison- Sargent
3 2:38.82 U13F - 800m Kitty Harrison-Sargent

Loughborough Open 1500m28-Aug-2021

Position Time Category Name
1 4:54.69 U13M Sam Keighley

Run Media City 10k26-Aug-2021

Position Time Category Name
18 40:04 FV50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber

Run Media City 5k26-Aug-2021

Position Time Category Name
29 24:09 MV70 - 1st Geoff Cumber
40 26:28 MV50 - 3rd John Moore

Even Splits Leeds 5k Series25-Aug-2021

Position Time Category Name
67 22:09 F45 - 3rd Angela Clarke
94 24:47 FJun - 3rd Katie Brook

Leeds Running Festival - Half Marathon22-Aug-2021

Position Time Category Name
7 1:24:17 M40 - 2nd Phil Smith
17 1:32:25 M45 - 3rd James O'Rourke

Clacton Half Marathon22-Aug-2021

Position Time Category Name
140 1:58:19 F60 - 1st Fiona Murphy

Yorkshire Track and Field Championships - Javelin22-Aug-2021

Position Time Category Name
7 14.84m U15B Will Cattermole

Yorkshire Track and Field Championships - 1500m22-Aug-2021

Position Time Category Name
8 5:08.44 U15B Will Cattermole

Yorkshire Track and Field Championships - 100m22-Aug-2021

Position Time Category Name
3 12.20 U15B Freddie Bentley

Yorkshire Track and Field Championships - 5000m22-Aug-2021

Position Time Category Name
2 15:24.23 Senior Men (U35) Thomas Hodgson

Yorkshire Track and Field Championships - 800m22-Aug-2021

Position Time Category Name
1 2:17.72 U15G Nia Harrison-Sargent

Yorkshire Track and Field Championships U13 800m22-Aug-2021

Position Time Category Name
3 2:22.75 U13 M Sam Keighley

Tour of Norland Moor 202122-Aug-2021

Position Time Category Name
3 45:06 M40 - 1st
Third Finisher
Will Carver
11 49:09 F50 - 1st
First Lady
Rachael Beaumont
16 51:17 F50 - 2nd
Second Lady
Jude Cole
21 54:09 F40 - 1st
Third Lady
Stef Dickinson
27 56:11 F55 - 1st Hazel Berrett
34 1:00:51 FSen - 3rd Milly Carver
41 1:07:12 FSen Bethany Sharp
43 1:14:37 F45 - 2nd Kirsty Carver

Trimpell 20 mile22-Aug-2021

Position Time Category Name
116 2:53:20 M60 Paul Hopkinson
137 3:04:56 F40 Sally Shacklock
178 3:23:35 F50 Margaret Deacon

Yorkshire Track and Field Championships - U15 Long Jump21-Aug-2021

Position Time Category Name
3 5.03m U15B Freddie Bentley

Yorkshire Track and Field Championships - 80m Hurdles21-Aug-2021

Position Time Category Name
2 13.60 U15B Freddie Bentley

Yorkshire Track and Field Championships - 200m21-Aug-2021

Position Time Category Name
2 25.19 U15B Freddie Bentley

Yorkshire Track and Field Championships - 3000m21-Aug-2021

Position Time Category Name
7 10:55.76 U15B Will Catermole

John Carr Saltaire 5k18-Aug-2021

Position Time Category Name
4 16:45 MSen Ben Crowther
10 18:38 MSen Niall Smith
12 19:03 M40 - 2nd James O'Rourke
16 19:49 M40 Will Carver
30 22:10 M60 - 3rd Robert Hick
31 22:17 M50 Steven Fitz-Costa
43 23:15 M50 Marc Rocheteau
44 23:22 M40 Tom Paget
50 23:56 M60 Paul Hopkinson
51 24:13 F40 - 2nd
Third Lady Finisher
Sally Shacklock
57 25:03 M70 - 2nd Raymond Hall
58 25:06 FSen - 2nd Beth Sharp
59 25:09 FSen - 3rd Milly Carver
61 26:02 M40 David Parrington
66 26:45 F60 - 2nd Jane Stewart
77 28:16 F60 Deborah Kirkbride
81 30:14 M50 John Moore

Northern Athletics 300m U15F - HT115-Aug-2021

Position Time Category Name
4 45.38 U15F Jayde McGregorr

Northern Athletics - 800m U13M15-Aug-2021

Position Time Category Name
4 2:30.23 U13M Sam Keighley

Branches and Bays 10k Trail Race15-Aug-2021

Position Time Category Name
117 1:03:38 F40 Kate Shaw

Northern Athletics U17F 300m14-Aug-2021

Position Time Category Name
3 41.45 U17F Molly Firth

Rochdale 10k10-Aug-2021

Position Time Category Name
127 59:00 M50 John Moore

Summer Handicap 10k10-Aug-2021

Position Time Category Name
0 Handicap Time Run Time
1 57:52 47:52 Jane Hobson
2 58:20 53:20 Rachel McCauley
3 58:24 39:24 Michael King
4 58:30 46:30 Robert Hick
5 58:34 40:34 Will Carver
6 58:48 38:48 Ian Whitehouse
7 59:07 57:07 Chris Kirkbride
8 59:17 48:17 Paul Hopkinson
9 59:32 53:32 Tim Slow
10 59:38 51:38 Samantha Layfield
11 59:47 37:47 Alex Franklin
12 59:55 50:55 Sally Shacklock
13 1:00:00 48:-00 Nigel Taylor
14 1:00:03 55:03 Emily King
15 1:00:17 52:17 Martin Ellis
16 1:00:29 38:29 Ned Hughes
17 1:00:43 54:43 David Parrington
18 1:01:07 52:07 Raymond Hall
19 1:01:10 44:10 Helen Ward
20 1:01:31 47:31 Angela Clarke
21 1:01:50 53:50 Sophie Baxter
22 1:02:02 49:02 Howard Coney
23 1:02:07 45:07 David Ingle
24 1:02:23 50:23 Marc Rocheteau
25 1:03:23 1:01:23 Adrian Conway
26 1:05:33 55:33 Ian Giles
27 1:06:28 1:06:28 Kirsty Carver

Firefighters 509-Aug-2021

Position Time Category Name
11 31:52 MV55 - 1st Simon Johnson
57 38:18 FV45 - 1st Angela Clarke

Windmill Half Marathon08-Aug-2021

Position Time Category Name
11 1:28:47 M60 - 2nd Bryn Barker
60 1:45:07 M60 - 3rd Robert Hick

EA English Championships - Sport City - 800m08-Aug-2021

Position Time Category Name
3 2:16.02 U15 Girls Nia Harrison-Sargent

Podium 5k Barrowford "A" Race06-Aug-2021

Position Time Category Name
3 14:58 MSen - 3rd
Third Finisher
Tom Hodgson
37 16:23 MSen Josh Hall-Brown
39 16:29 MSen Ben Crowther

Podium 5k Barrowford "B" Race06-Aug-2021

Position Time Category Name
1 16:20 M45 - 1st Will Smith

Runable Brighouse 5k04-Aug-2021

Position Time Category Name
1 15:54 Male - 1st
First Finisher
Thomas Hodgson
9 22:51 Male Foley Marshall
19 28:42 Male John Moore

Cowm Reservoir 5k03-Aug-2021

Position Time Category Name
3 16:45 V40 - 2nd
Third Finisher
Will Smith
10 18:24 V50 - 1st Simon Johnson
57 24:24 FJun - 2nd Katie Brook
74 25:40 V50 John Moore

Pontefract 10k01-Aug-2021

Position Time Category Name
18 37:42 MSen Niall Smith
30 39:17 MSen Will Stewart
31 39:26 M40 Michael King
35 39:33 M45 - 2nd equal James O'Rourke
41 40:04 M45 Ryan Barker
51 40:56 FSen April Caufield
75 42:44 F35 Helen Ward
131 45:35 M55 Steve Fitz-Costa
201 48:38 M55 Marc Rocheteau
220 48:30 M50 Wayne Stevens
223 48:34 M50 Nigel Taylor
250 50:50 M70 - 2nd Raymond Hall
271 51:26 FSen Samantha Layfield
378 55:22 F60 - 1st Jane Stewart
444 55:43 M50 John Moore
478 57:35 M60 Chris Kirkbride
481 57:40 F60 - 3rd Debbie Kirkbride
489 58:57 FSen Emily King
555 1:02:05 F70 - 2nd Susan Hall

Darlington 10k01-Aug-2021

Position Time Category Name
399 52:07 F45 Kate Shaw

Riverside 10 Mile01-Aug-2021

Position Time Category Name
12 1:06:48 F50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber
19 1:11:02 M50 - 2nd Jonny Lister

Run Media City 5k29-Jul-2021

Position Time Category Name
36 23:43 FJun - 2nd Katie Brook
63 26:20 MV50 John Moore

Even Splits Leeds 5k28-Jul-2021

Position Time Category Name
6 16:49 MSen Josh Hall-Brown
74 21:27 FV45 - 2nd Angela Clarke
106 23:43 FJun -2nd Katie Brook
130 25:50 MV50 John Moore

Run Aintree 5k25-Jul-2021

Position Time Category Name
8 18:59 FV50 - 1st
First Lady Finisher
Sarah Cumber
23 23;49 FJun - 1st Katie Brook

Castle Howard Trail Half Marathon25-Jul-2021

Position Time Category Name
33 1:52:00 Male Paul Hopkinson

Lakeland 5024-Jul-2021

Position Time Category Name
88 11:13:11 M40 Will Carver

Brighouse parkrun24-Jul-2021

Position Time Category Name
9 18:57 M40 - 1st Michael King
25 20:58 M55 - 1st David Ingle
27 21:06 MSen Robbie Heath
30 21:30 F45 - 1st Angela Clarke
31 21:33 M60 - 3rd Mark Crabtree
33 21:34 MSen Tristan Watson
36 21:57 M60 Robert Hick
41 22:22 F50 - 1st Jane Hobson
70 24:56 FSen Samantha Layfield
77 25:35 M50 John Moore
94 26:53 FJun - 1st Beth Sharp
156 32:19 M40 Tim Slow

Vale of York 10 Mile20-Jul-2021

Position Time Category Name
58 1:06:42 M45 Ryan Barker
67 1:07:30 M40 Tom Paget
77 1:08:17 M45 James O'Rourke
102 1:10:46 MSen Niall Smith
146 1:14:22 M50 Jonny Lister
178 1:16:45 F45 Erika Nightingale
239 1:21:29 M60 Paul Hopkinson
296 1:25:26 M60 Robert Hick
387 1:31:15 M55 Marc Rocheteau
484 1:40:17 M50 John Moore
500 1:42:04 M45 David Parrington
520 1:44:13 M60 Chris Kirkbride
531 1:46:09 F60 Debbie Kirkbride

British Masters Grand Prix - 200 Metres Heat 818-Jul-2021

Position Time Category Name
1 26:66 Male - M50 Rob MacDonald

British Masters Grand Prix - 400 Metres Heat 318-Jul-2021

Position Time Category Name
2 59:98 Male M50 Rob MacDonald

British Masters Grand Prix - 100 Metres Heat 518-Jul-2021

Position Time Category Name
1 12:86 Male M35 Joseph Courtney

British Masters Grand Prix - 200 Metres Heat 518-Jul-2021

Position Time Category Name
1 25:65 Male M35 Joseph Courney

Alderman's Ascent Fell Race - Ladies Race17-Jul-2021

Position Time Category Name
55 1:06:20 F55 Hazel Berrett
60 1:12:55 F50 Jane Hobson
69 1:19:10 F50 Margaret Deacon

Alderman's Ascent Fell Race - Men's Race17-Jul-2021

Position Time Category Name
203 1:12:27 M60 Paul Hopkinson

York 5k16-Jul-2021

Position Time Category Name
94 22:15 FV45 Angela Clarke
118 27:27 MV50 John Moore

Heaton Park Chase the Sun 5k14-Jul-2021

Position Time Category Name
14 24:49 Female - 2nd
Second Lady Finisher
Katie Brook
24 28:27 M50 - 3rd John Moore

Blackpool Summer 10k11-Jul-2021

Position Time Category Name
14 38:47 M60 - 1st Bryn Barker
25 40:40 MSen Will Stewart
33 42:20 FSen - 3rd
Third Lady
April Stewart
136 56:23 M50 John Moore
157 58:06 F60 - 1st Jane Stewart

Stocks Lane Stinger11-Jul-2021

Position Time Category Name
11 52:46 FSen - 2nd
Second Lady
Alice Vick
12 53:16 F50 - 1st
Third Lady
Rachael Beaumont
44 1:04:47 F50 - 3rd Margaret Deacon
47 1:07:07 M60 - 3rd Martin Ellis

Heights Ultra 50k Trail11-Jul-2021

Position Time Category Name
72 8:20:53 MV50 Nigel Taylor

Heights 10k - Colne Valley10-Jul-2021

Position Time Category Name
1 39:49 MSen - 1st
First Finisher
Thomas Needham

Wharfedale Trail Half10-Jul-2021

Position Time Category Name
84 2:12:31 F55 - 2nd Hazel Berrett
99 2:17:20 F50 - 3rd Jane Hobson
134 2:27:48 M50 Nigel Jamieson
137 2:28:37 F50 Margaret Deacon
141 2:30:26 F50 Andrea Ackroyd
142 2:30:58 F60 -1st Fiona Murphy
151 2:34:08 F40 Sally Shacklock
171 2:40:29 M60 Martin Ellis
172 2:40:51 F50 Sharon Cousen
196 2:53:15 F50 Jenny St Romaine

Cragg Vale Fell Race30-Jun-2021

Position Time Category Name
8 29:00 MSen Ben Crowther
57 39:46 FV50 Jane Hobson
68 42:00 FV50 Hazel Berrett
85 46:35 MV60 Martin Ellis
88 46:53 FV50 Margaret Deacon

Hollybank Eccup 10 Mile27-Jun-2021

Position Time Category Name
306 1:21:17 MV50 Nigel Taylor
432 1:28:37 FV50 Margaret Deacon

National Open School Cross Country26-Jun-2021

Position Time Category Name
6 7:32 YR6 Sam Keighley

Salford 5k24-Jun-2021

Position Time Category Name
44 24:10 Open Katie Brook

Leeds 5k23-Jun-2021

Position Time Category Name
5 16:02 MSen Josh Hall-Brown
16 17:20 MV35 Thomas Needham
96 22:00 FV45 Angela Clarke
138 26:07 MV50 John Moore

Andy O'Sullivan Tribute Cowm Reservoir 5k22-Jun-2021

Position Time Category Name
14 18:45 MSen Will Stewart
20 19:09 FSen - 1st
2nd Lady Finisher
April Caufield

York 5k19-Jun-2021

Position Time Category Name
69 19:08 F50 - 1st
Second Lady Finisher
Sarah Cumber

The Wall 2021 - 70 Mile Ultra19-Jun-2021

Position Time Category Name
309 19 hr 16 mins 34 secs Male David Parrington

Run Able Canal Side Dash - Sowerby Bridge 11k16-Jun-2021

Position Time Category Name
3 45:24 M - 3rd Will Stewart
4 45:52 F - 1st April Caufield
7 54:34 Richard Palethorpe

Leeds Epic Trail 10k13-Jun-2021

Position Time Category Name
22 47:37 M40 Will Carver
188 59:40 M50 Nigel Taylor
356 1:06:22 M40 Ian Giles

Settle Saunter 23 Mile13-Jun-2021

Position Time Category Name
30 4:55:41 FV40 Sally Shacklock

Trafford Open Meet31-May-2021

Position Time Category Name
1 3:57.34 U13 - 1200m Sam Keighley
2 28.18 U15 - 200m Jayde McGregor
3 21.99 U13 - 150m Kitty Harrison-Sargent
4 42.26 U15 - 300m Nia Harrison-Sargent
5 2:29.98 U13 - 800m Kitty Harrison-Sargent

Kettlewell Trail Half29-May-2021

Position Time Category Name
93 2:42:43 F50 - 2nd Hazel Berrett
121 2:55:57 M60 Paul Hopkinson

West Nab Fell Race Under 15 Girls29-May-2021

Position Time Category Name
21 28:15 FU15 Jayde McGregor

West Nab Fell Race - Seniors29-May-2021

Position Time Category Name
21 44:25 Senior Ben Crowther

York 5k21-May-2021

Position Time Category Name
9 15:58 MSen Josh Hall-Brown
10 15:58 MSen Ben Crowther
211 27:34 M50 John Moore

Ostrava Golden Spike 800 Metres19-May-2021

Position Time Category Name
1 1:44:14
European Under 20 Record
World Leading Time 2021
Personal Best
Club Record
First Finisher Max Burgin

Blackstone Edge Fell Race19-May-2021

Position Time Category Name
63 38:58 M40 Will Carver
149 49:12 MSen Chris Greenwood
155 49:59 F40 Jane Hobson
157 50:38 M60 Paul Hopkinson
166 53:23 M60 Martin Ellis
174 55:47 M50 Heath Reilly
175 56:39 F50 Margaret Deacon
178 59:16 M40 David Parrington
181 1:04:07 F40 Kirsty Carver

Roche Abbey Marathon16-May-2021

Position Time Category Name
20 5:22:24 Male David Parrington

Trafford Open15-May-2021

Position Time Category Name
1 4:07.34 U13 1200m Kitty Harrison-Sargent
2 2:15.61 U15 800m Nia Harrison-Sargent
3 28.42 U15 200m Jayde McGregor
4 45.61 U15 300m Jayde McGregor
5 2:32.04 U13 800m Sam Keighley

Run Aintree 5k09-May-2021

Position Time Category Name
68 24:59 FJun Katie Brook
85 27:42 M50 - 2nd John Moore

BMC Grand Prix at Stretford - 800m08-May-2021

Position Time Category Name
5 1:47.24 Senior Men Max Wharton

Tatton Park 10k08-May-2021

Position Time Category Name
58 41:23 M40 Michael King
106 45:17 M55 Stephen Fitz-Costa
137 47:16 M55 Marc Rocheteau
141 47:43 M55 Nigel Rigg
167 48:52 M60 - 3rd Paul Hopkinson
225 52:11 M75 - 1st Raymond Hall
245 53:17 FSen Samantha Layfield
262 54:26 M45 David Parrington
290 55:27 FSen Emily King
300 55:56 M50 John Moore
338 57:34 M60 Chris Kirkbride
368 58:44 F60 - 2nd Deborah Kirkbride
464 1:05:47 F70 - 1st Susan Hall

Run Able North Light Physio 5k08-May-2021

Position Time Category Name
3 21:13 Female - 1st Sarah Louise Cumber
5 21:54 Male Will Stewart
6 22:05 Male Simon Johnson
7 22:21 Female - 2nd April Caufield
11 26:44 Male Nigel Taylor

Old Colliery Canter - 20 Mile08-May-2021

Position Time Category Name
8 3:28:00 Male Martin Ellis
9 3:31:17 Female - 1st Lady Finisher Andrea Ackroyd
14 3:46:04 Female Jenny St Romaine

Sheffield Open 1500m03-May-2021

Position Time Category Name
7 5:13 MU13 Sam Keighley

Sir Titus Trot 10k02-May-2021

Position Time Category Name
11 48:17 Male Wayne Stevens

Sir Titus Trot Marathon01-May-2021

Position Time Category Name
21 4:55:56 Male David Parrington

Traford Open 800m01-May-2021

Position Time Category Name
7 2:32 MU13 Sam Keighley

Shildon Open, ONE MILE TRACK RACE25-Apr-2021

Position Time Category Name
2 5:39 U13 Sam Keighley

Elvington Big Flat Runway Marathon25-Apr-2021

Position Time Category Name
16 3:10:11 MV45 James O'Rourke
29 3:21:52 MV40 Tom Paget

Elvington Big Flat Runway Half Marathon25-Apr-2021

Position Time Category Name
57 1:46:37 FV40 - 2nd Emma Vincent

Elvington Big Flat Runway 10k25-Apr-2021

Position Time Category Name
137 50:00 MV75 - 1st Raymond Hall
188 56:37 MV50 John Moore
222 1:03:48 FV70 - 1st Susan Hall

Elvington Big Flat Runway 10 Mile25-Apr-2021

Position Time Category Name
25 1:09:51 MV45 Sunny Curwen

Elvington Big Flat Runway 5k25-Apr-2021

Position Time Category Name
17 19:29 FV50 - 1st
Second Lady Finisher
Sarah Cumber

Brighouse Run Able 10k24-Apr-2021

Position Time Category Name
4 48:44 Male Nigel Taylor

Brighouse Run Able 5k24-Apr-2021

Position Time Category Name
6 20:21 Female - 1st Lady Sarah Cumber
22 29:10 Male John Moore

Wild Deer Raby Castle 5 Mile Trail18-Apr-2021

Position Time Category Name
21 40:52 FV40 - 1st Kate Shaw

Brighouse Runable 5k17-Apr-2021

Position Time Category Name
5 20:05 Female - 1st Sarah Cumber
10 22:05 Female - 2nd Emma Vincent
13 22:33 Female - 3rd Angela Clarke
21 26:39 Male John Moore

Burnsall Trail Half Marathon17-Apr-2021

Position Time Category Name
139 2:09:44 F50 - 3rd Hazel Berrett
152 2:11:39 M60 Paul Hopkinson

Brighouse Runable 5k10-Apr-2021

Position Time Category Name
4 22:19 Female - 1st Angela Clarke
13 26:25 Male John Moore

Grim Up North Bingley Bo****s Marathon04-Apr-2021

Position Time Category Name
22 5:11:31 M David Parrington

Barrowford Podium 5k - Race 503-Apr-2021

Position Time Category Name
2 15:47 MSen - 2nd Ben Crowther
5 16:03 MSen Joshua Hall-Brown
16 16:39 M45 - 2nd Will Smith

Trafford Open - 800 metres heat 303-Apr-2021

Position Time Category Name
1 2:29 FU13 Kitty Harrison Sargent

Trafford Open - 1200 metres - heat 103-Apr-2021

Position Time Category Name
5 4:08 MU13 Sam Keighley

Trafford Open - 150 metres heat 803-Apr-2021

Position Time Category Name
1 21:67 FU13 Kitty Harrison Sargent

Brighouse Run Able 5k03-Apr-2021

Position Time Category Name
1 16:56 Male - 1st Finisher Harry Johnson
4 19:07 Male Simon Johnson

Brighouse Run Able 10k03-Apr-2021

Position Time Category Name
4 38:08 Male Ned Hughes
8 40:33 Female - 1st Lady Sarah Cumber
11 42:02 Male John Hughes
16 44:09 Female - 2nd Lady Angela Clarke
18 46:00 Male Nigel Taylor
31 53:51 Male John Moore

Bilberry Fields Fell Race31-Mar-2021

Position Time Category Name
33 45:36 M60 - 2nd Simon Gelsthorpe
57 54:33 F55 - 1st Hazel Berrett
70 57:51 M60 Martin Ellis

Brighouse New Years Day 5k01-Jan-2021

Position Time Category Name
3 19:59 MSen - 2nd
3rd Finisher
William Stewart
4 20:56 FSen - 1st
1st Lady Finisher
April Caufield
7 24:11 F45 - 1st
2nd Lady Finisher
Angela Clarke
11 24:58 M70 - 1st Geoff Cumber
17 27:37 M50 - 2nd John Moore

Kew Gardens 10k - Sunday13-Sep-2020

Position Time Category Name
1208 1:01:58 M50 - 59 John Moore

The Yorkshireman - Half13-Sep-2020

Position Time Category Name
62 2:41:53 MV60 Paul Hopkinson
81 2:53:53 FV50 Hazel Berrett
82 2:54:25 FV40 Sally Shacklock
98 3:02:11 FV50 Margaret Deacon

Kew Gardens 10k - Saturday12-Sep-2020

Position Time Category Name
941 56:21 M50 - 59 John Moore

Sir Titus Trot 10k - Day 112-Sep-2020

Position Time Category Name
65 1:01:00 Male David Parrington

Bradford Virtual 10k06-Sep-2020

Position Time Category Name
1 32:43 MSen - 1st
First Virtual Finisher
Josh Hall-Brown
56 43:15 M55 David Ingle
131 47:16 F40 - 2nd Erika NIghtingale
188 49:29 F45 Stef Dickinson
220 50:36 M50 Nigel Taylor
235 51:07 M60 Paul Hopkinson
265 51:51 M55 Nigel Rigg
287 52:29 M50 Andrew Hills
288 52:29 M45 Nigel Jamieson
411 55:14 F50 Sharon Cousen
476 56:35 M60 Chris Kirkbride
491 56:47 F60 Debbie Kirkbride
568 58:23 F45 Monica Gallagher
596 58:45 F50 Penny Bottomley
606 58:59 F60 Jane Stewart
661 59:46 F45 Nicola Hinchliffe
892 1:05:27 F55 Angela Cowton
1050 1:09:14 F50 Nicola Darby
1051 1:09:14 F50 Audra Naylor
1052 1:09:14 F60 Janine Sharp

Trafford 800m06-Sep-2020

Position Time Category Name
1 2:15.93 FU13 Nia Harrison Sargent
2 2:16.72 M50 Mark Goldie
3 2:19.09 FU15 Molly Firth
4 2:21.48 FU15 Elise Horner

Brighouse 5k05-Sep-2020

Position Time Category Name
4 18:31 Simon Johnson
11 22:55 Nigel Taylor
13 24:29 Sally Shacklock

800m Diamond League , Stockholm23-Aug-2020

Position Time Category Name
6 1:46.02 Open men's Max Burgin

800m at Traford22-Aug-2020

Position Time Category Name
2:01.00 U17 Joshua Carter
2:18.15 U13 Nia Harrison Sargent

Run The Lights 5K15-Aug-2020

Position Time Category Name
30 23:10 MJun Foley Marshall

800m Stretford11-Aug-2020

Position Time Category Name
1 1:44.75 U20 European Record Max Burgin

City of Preston 5 Mile09-Aug-2020

Position Time Category Name
40 44:50 M50 - 3rd John Moore

Spen 2015-Mar-2020

Position Time Category Name
92 2:55:59 F45 - 3rd Angela Clarke

Haworth Hobble14-Mar-2020

Position Time Category Name
73 5:53:32 M40 Will Carver

High Legh 10k08-Mar-2020

Position Time Category Name
114 47:43 M70 - 1st Raymond Hall
418 1:02:13 F70 - 1st Susan Hall

Pontefract 10k08-Mar-2020

Position Time Category Name
633 56:20 M50 John Moore

Red Hot Toddy08-Mar-2020

Position Time Category Name
23 42:06 MSen Will Stewart
24 42:17 M55 - 1st Bryn Barker
43 45:57 FSen - 2nd
Second Lady Finisher
April Caufield
126 55:23 F55 Hazel Berrett

Ian Roberts Memorial Fell Race08-Mar-2020

Position Time Category Name
51 1:06:53 M40 Will Carver
56 1:07:40 M50 Stewart McConnell
109 1:19:14 F40 Andrea Ackroyd
125 1:24:51 FU23 - 1st Heather Rajendran
136 1:29:12 F50 Margaret Deacon
137 1:29:13 F40 Jane Hobson
144 1:35:15 F60 Fiona Murphy
151 1:44:30 F50 Jenny St Romaine
152 1:44:30 M50 Martin Ellis

Ethiad Stadium 10k05-Mar-2020

Position Time Category Name
130 51:40 M50 John Moore

Slawit Slog 20 Mile01-Mar-2020

Position Time Category Name
26 3:30:33 F Margaret Deacon

Slawit Slog Half Marathon01-Mar-2020

Position Time Category Name
19 1:53:42 M Nigel Taylor

Slawit Slog 10k01-Mar-2020

Position Time Category Name
12 54:00 M Paul Bunker

Oulton Park 10k01-Mar-2020

Position Time Category Name
72 52:44 M50 John Moore

Oulton Park Marathon01-Mar-2020

Position Time Category Name
15 3:25:53 M40 - 2nd Tom Paget

Hoppits Hill Fell Race01-Mar-2020

Position Time Category Name
10 26:22 MSen - 2nd Tristan Watson
24 28:09 M50 Nigel Crossfield

Haweswater Half Marathon01-Mar-2020

Position Time Category Name
281 2:05:18 F40 Jane Hobson

Trafford 10k01-Mar-2020

Position Time Category Name
297 42:39 F50 - 3rd Katrina Oddy
348 44:49 M60 Robert Hick
360 45:16 M70 - 2nd Geoff Cumber

Sir Titus Leap Year Marathon29-Feb-2020

Position Time Category Name
26 5:18:44 M45 David Parrington

Morecambe 5k28-Feb-2020

Position Time Category Name
1 14:59 M35 - 1st
First Finisher
Jorge Thomas
3 15:54 M40 - 1st
Third Finisher
Will Smith
18 17:35 MU20 - 2nd Charlie Spencer
34 19:51 M45 Liam Spencer

Midgley Moor Fell race23-Feb-2020

Position Time Category Name
59 1:01:24 M60 Simon Gelsthorpe
64 1:01:45 M50 Stewart McConnell

Lostock 6 Mile23-Feb-2020

Position Time Category Name
262 51:01 M45 John Moore

Huddersfield 10k23-Feb-2020

Position Time Category Name
30 41:51 MSen Will Stewart
35 42:12 M45 Sunny Curwen
92 45:51 FSen - 2nd April Caufield
155 48:52 F50 - 1st Judith Cole
276 55:44 M50 Andrew Hills

Harewood House Half Marathon23-Feb-2020

Position Time Category Name
137 1:57:57 M40 Nigel Jamieson
139 1:57:59 F50 Sharon Cousen
292 2:18:03 F60 - 1st Fiona Murphy

Canalathon 20 Miles23-Feb-2020

Position Time Category Name
139 3:54:25 M40 David Parrington

Liversedge Half Marathon16-Feb-2020

Position Time Category Name
21 1:27:55 MSen Will Stewart
39 1:31:18 M40 Tom Paget
61 1:35:38 M55 David Ingle
182 1:50:26 M60 Paul Hopkinson
188 1:51:11 F50 - 2nd Jenny Hopkinson
279 2:00:29 M50 Nigel Taylor
322 2:06:15 F50 Margaret Deacon

Oulton Park 10k16-Feb-2020

Position Time Category Name
29 54:15 M50 John Moore

Wombwell 5 Mile16-Feb-2020

Position Time Category Name
37 32:48 F40 - 1st Johanna Sutcliffe

Great North West Half Marathon - Blackpool16-Feb-2020

Position Time Category Name
7 1:20:11 MSen - 3rd Josh Hall-Brown

Alsager 5 Mile02-Feb-2020

Position Time Category Name
113 30:09 M50 - 3rd Simon Johnson
147 31:33 M45 Sunny Curwen
156 31:52 M45 Paul Sutcliffe
246 34:20 F50 - 3rd Katrina Oddy
309 36:05 M70 - 3rd Geoff Cumber

Dewsbury 10k02-Feb-2020

Position Time Category Name
141 36:55 MSen Mikie Gaughan
192 37:51 M40 Tom Paget
276 39:16 M45 James O'Rourke
352 40:42 M55 David Ingle
370 41:05 FSen Helen Ward
474 43:01 F50 - 1st Rachael Beaumont
663 45:16 M50 Mark Gaughan
737 43:12 M50 Jonny Lister
757 46:40 FSen Bethan Davies
820 47:13 M45 Nigel Taylor
1378 55:59 M50 John Moore
1687 1:01:23 F45 Monica Gallagher

Blackburn Winter Warmer 10k02-Feb-2020

Position Time Category Name
36 39:48 MSen Will Stewart
39 40:15 M35 Michael King
80 42:53 M40 Will Carver
194 48:03 M60 Paul Hopkinson
196 48:05 M40 Ian Giles
202 48:29 M70 - 1st Raymond Hall
212 48:56 F50 Jenny Hopkinson
279 51:26 F50 Sharon Cousen
328 53:36 FSen Rachel McCauley
379 55:20 M45 David Parrington
455 58:30 F55 Deborah Kirkbride
502 1:00:28 M60 Chris Kirkbride
532 1:01:46 F45 Kirsty Carver
588 1:04:27 F70 - 1st Susan Hall

Wadsworth Trog01-Feb-2020

Position Time Category Name
46 3:24:22 MSen Steve Sladdin

Meltham Tough 10k26-Jan-2020

Position Time Category Name
19 41:28 MSen Will Stewart
47 43:42 FSen - 3rd April Caufield
64 45:02 F35 - 1st Helen Ward
186 52:44 M45 Nigel Taylor
277 58:26 M60 Chris Burrell

St Annes 10 Mile Road Race26-Jan-2020

Position Time Category Name
205 1:30:31 M50 John Moore

Inskip Half Marathon19-Jan-2020

Position Time Category Name
30 1:22:14 M45 Ryan Barker
39 1:24:54 MSen Will Stewart
40 1:25:35 M50 - 2nd Andrew Wiggins
41 1:25:36 M45 James O'Rourke
46 1:27:15 FSen - 2nd
Third Lady Finisher
April Caufield
53 1:28:47 M55 - 1st David Ingle
68 1:32:38 F35 - 1st Helen Ward
76 1:35:37 M60 - 3rd Robert Hick
80 1:36:05 M50 Jonny Lister
84 1:36:33 MU20 - 1st Fred Carver
85 1:36:34 M40 Will Carver
104 1:40:13 M55 Marc Rocheteau
110 1:41:22 F40 Erika Nightingale
119 1:43:27 M60 Paul Hopkinson
122 1:44:06 M40 Ian Giles
123 1:44:13 M70 - 1st Raymond Hall
142 1:48:38 F50 - 3rd Jenny Hopkinson
150 1:51:12 FSen Rachel McCauley
151 1:51:25 F45 Stefanie Dickinson
176 1:57:29 M45 David Parrington
191 2:01:59 F55 Deborah Kirkbride
201 2:06:55 M60 Chris Kirkbride
214 2:12:26 F70 - 1st Susan Hall
215 2:15:21 F45 Kirsty Carver

Gargrave Half Marathon (short course)19-Jan-2020

Position Time Category Name
95 1:51:15 M55 Martin Ellis

Twin Piers 10k18-Jan-2020

Position Time Category Name
120 45:02 M70 - 1st Geoff Cumber

Langsett Loop 15 Mile12-Jan-2020

Position Time Category Name
22 2:40:33 F - Third Lady Finisher Sally Shacklock

Garstang Community 10k12-Jan-2020

Position Time Category Name
26 39:03 MSen Will Stewart
35 40:06 FSen -1st
Second Lady Finisher
April Caufield
254 54:13 M40 Daniel Ryan

Brass Monkey Half Marathon12-Jan-2020

Position Time Category Name
203 1:23:53 M50 Andrew Wiggins
264 1:26:15 M40 Tom Paget
274 1:26:49 M45 James O'Rourke
684 1:41:01 MSen Tristan Watson

Trigger Fell Race12-Jan-2020

Position Time Category Name
81 5:21:29 M40 Will Carver

Temple Newsam 10 Mile12-Jan-2020

Position Time Category Name
446 1:38:44 M50 Jonathon Lister

Stanbury Splash Fell Race12-Jan-2020

Position Time Category Name
48 1:01:14 MV40 Ryan Barker
112 1:07:47 MV50 Stewart McConnell
173 1:16:53 FSen Jessica Dixon
193 1:20:26 FV40 Andrea Ackroyd
242 1:41:23 FV50 Jenny St Romaine

Brighouse Resolution 5k05-Jan-2020

Position Time Category Name
1 21:27 MJun - 1st
First Finisher
Foley Marshall

Brighouse Resolution 10k05-Jan-2020

Position Time Category Name
17 42:30 F35 - 1st
Third Lady Finisher
Helen Ward
31 45:07 F45 - 2nd Angela Clarke
44 48:03 M35 Paul Bunker

Hit the Trail 5 Mile05-Jan-2020

Position Time Category Name
29 32:20 MSen Will Stewart
32 32:39 FSen - 2nd
Third Lady Finisher
April Caufield

Sir Titus Trot Marathon04-Jan-2020

Position Time Category Name
4 2:59:45 M Peter Clegg
48 5:13:38 M David Parrington

New Year's Day Awakener 5k01-Jan-2020

Position Time Category Name
10 22:19 MSen - 3rd Will Stewart
13 22:40 FSen - 1st
First lady finisher
April Caufield

Giants Tooth01-Jan-2020

Position Time Category Name
32 21:57 M60 - 1st Mark Crabtree
43 22:40 M50 Nigel Crossfield
44 22:42 M60 - 2nd Simon Gelsthorpe
55 23:32 M65 - 1st Phil Grimes
84 26:46 F45 - 2nd Andrea Ackroyd
95 27:42 M55 Martin Ellis
105 28:23 FJun - 1st Millie Carver
106 28:25 M40 Will Carver
114 28:59 F60 - 2nd Fiona Murphy
116 29:10 FSen Sally Shacklock
126 30:54 M45 David Parrington
137 31:58 F50 Jenny St Romaine
141 32:43 M65 Keith Midgley

Hardmoors 1501-Jan-2020

Position Time Category Name
28 2:33:38 F40 Kate Shaw
59 3:03:36 F50 Margaret Deacon

Ribble Valley 10k29-Dec-2019

Position Time Category Name
283 39:48 M45 Sunny Curwen
354 41:47 M40 Will Carver
391 42:42 F50 - 1st Katrina Oddy
441 43:51 F50 - 2nd Rachael Beaumont
447 43:56 MSen Tristan Watson
482 44:50 F45 Angela Clarke
507 45:17 M60 Paul Hopkinson
581 46:59 M40 Ian Giles
640 48:24 F50 Jenny Hopkinson
750 51:07 F45 Sharon Cousen
776 51:43 FSen Rachel McCauley
800 52:20 F60 Fiona Murphy
888 54:34 M45 David Parrington
1064 59:13 F45 Kirsty Carver
1097 1:00:35 F70 - 1st Susan Hall

Coley Canter28-Dec-2019

Position Time Category Name
24 1:06:58 M40 Tom Paget
26 1:07:18 M60 - 1st Simon Gelsthorpe
75 1:19:30 M60 - 3rd Mark Crabtree
76 1:19:31 F45 - 3rd Andrea Ackroyd
99 1:27:53 M60 Chris Burrell
117 1:32:42 F45 Jane Hobson

Boxing Day 10k26-Dec-2019

Position Time Category Name
204 53:39 M45 John Moore

Chevin Chase Off Road Race26-Dec-2019

Position Time Category Name
638 1:05:39 M45 Nigel Taylor

Ward Green 622-Dec-2019

Position Time Category Name
25 38:16 M45 - 3rd Paul Sutcliffe

Ian Holloway Cowm 5k22-Dec-2019

Position Time Category Name
3 16:23 MSen - 3rd
Third Finisher
Ben Crowther
54 24:10 M45 John Moore

Run Aintree 10k15-Dec-2019

Position Time Category Name
122 51:41 M45 John Moore

The Stoop Fell Race15-Dec-2019

Position Time Category Name
8 37:34 MSen Ben Crowther
115 54:01 M50 Stewart McConnell
140 58:04 F40 Andrea Ackroyd
155 1:00:18 F40 Sharon Cousen
165 1:01:58 M50 Martin Ellis
168 1:03:01 F40 Jane Hobson
183 1:13:18 F50 Jenny St Romaine

Longridge 7 Mile Christmas Pudding Run08-Dec-2019

Position Time Category Name
153 1:01:23 M45 John Moore

PieAthlon 201908-Dec-2019

Position Time Category Name
5 37:42 F - 1st Lady Finisher Kate Shaw
11 39:16 M Nigel Taylor

Leeds Bah Humbug 10k08-Dec-2019

Position Time Category Name
41 47:56 M40 Will Carver
211 1:02:52 FSen Ruth Albaya

Mythomroyd Fell Race07-Dec-2019

Position Time Category Name
84 1:10:07 M50 Nigel Crossfield
146 1:22:25 F40 Andrea Ackroyd
191 1:38:48 FSen Sally Shacklock
202 1:54:52 F50 Jenny St Romaine

Great Langdale Christmas Pudding 10k07-Dec-2019

Position Time Category Name
34 41:22 MSen Will Stewart
37 41:39 M60 - 2nd Mark Crabtree
64 44:12 FSen April Caufield
109 47:53 M70 - 1st Geoff Cumber

Myerscough 10 Mile01-Dec-2019

Position Time Category Name
11 59:48 MSen Niall Smith
31 1:06:43 MSen Will Stewart
34 1:07:23 FSen - 2nd
Second Lady Finisher
April Caufield
41 1:09:08 F35 - 1st Helen Ward
42 1:09:09 M45 Sunny Curwen
53 1:10:20 M50 Jonny Lister
55 1:10:49 F50 - 1st Rachael Beaumont
60 1:11:35 M55 Marc Rocheteau
84 1:16:29 M55 Nigel Rigg
89 1:16:37 M40 Ian Giles
93 1:17:06 M60 Paul Hopkinson
94 1:17:11 M40 Sean Morland
119 1:21:50 F45 Sharon Cousen
123 1:22:12 F50 Jenny Hopkinson
129 1:22:55 F60 - 2nd Fiona Murphy
155 1:25:59 FSen Rachel McCauley
160 1:26:41 M45 John Moore
190 1:31:04 M45 David Parrington
208 1:33:55 M60 Chris Kirkbride
245 1:39:25 F70 - 1st Susan Hall

Percy Pud 10k01-Dec-2019

Position Time Category Name
540 45:13 M70 - 1st Geoff Cumber
1217 51:37 F35 Ruth Albaya

Leeds MoRun 5k24-Nov-2019

Position Time Category Name
7 24:20 M40 - 1st John Moore

David Staff Fell Race24-Nov-2019

Position Time Category Name
29 36:57 M50 Nigel Crossfield

Doncaster 10k24-Nov-2019

Position Time Category Name
276 42:53 M55 Stephen Fitz-Costa
325 43:34 M55 Tim Pegg
971 51:59 F35 Ruth Albaya

Chorley Fire 10k17-Nov-2019

Position Time Category Name
14 40:05 MSen Will Stewart
27 42:04 FSen - 3rd
Third lady finisher
April Caufield

Conwy Half Marathon17-Nov-2019

Position Time Category Name
986 1:53:00 M55 Martin Ellis

Blackburn 10k17-Nov-2019

Position Time Category Name
459 50:36 M45 John Moore

Tadcaster 10 Mile17-Nov-2019

Position Time Category Name
36 1:02:44 F45 - 1st Sarah Cumber
51 1:04:48 M45 Andrew Wiggins
79 1:07:42 M45 James O'Rourke
96 1:09:49 F35 - 3rd Helen Ward
112 1:10:59 M55 Marc Rocheteau
125 1:12:20 M60 Robert Hick
126 1:12:29 F50 - 2nd Rachael Beaumont
189 1:17:04 F40 Erika Nightingale
269 1:22:38 F45 Sharon Cousen
309 1:25:24 FSen Rachel McCauley
311 1:25:38 F60 Fiona Murphy
321 1:26:28 F35 Hanni Maeer
349 1:28:05 F55 Deborah Kirkbride
394 1:30:46 M45 David Parrington
411 1:32:04 M60 Chris Kirkbride
424 1:32:35 M60 Chris Burrell
510 1:40:25 F45 Monica Gallagher
521 1:41:22 F70 - 1st Susan Hall

KIrkstall Abbey Trail 8.8 Miles16-Nov-2019

Position Time Category Name
39 1:20:30 Andrea Ackroyd
63 1:20:32 Wayne Stevens

Kirkstall Abbey Trail Half Marathon16-Nov-2019

Position Time Category Name
53 2:06:13 Jenny St Romaine
72 2:19:47 Jude Baines

Heaton Park 10k10-Nov-2019

Position Time Category Name
51 51:10 M45 John Mootre

Andy O'Sullivan Cowm Reservoir 5k10-Nov-2019

Position Time Category Name
1 15:55 MSen - 1st
First Finisher
Jorge Thomas
2 16:14 MJun - 1st
Second Finisher
Harry Johnson
3 16:34 M40 - 1st
Third Finisher
Will Smith
11 18:00 MSen - 3rd Michael King
12 18:16 MJun James Johnson
18 18:48 MJun Joshua Carter
23 19:30 MSen Will Stewart
33 20:19 FSen - 1st April Caufield

Holly Hustle Trail Race09-Nov-2019

Position Time Category Name
9 53:34 MSen Will Stewart
12 54:14 FSen - 3rd
Third Lady Finisher
April Caufield

Bradford City Runs Half Marathon03-Nov-2019

Position Time Category Name
11 1:32:54 M45 - 3rd James O'Rourke
76 2:05:46 M45 David Parrington

Guy Fawkes Ten03-Nov-2019

Position Time Category Name
22 1:04:45 M45 Ian Whitehouse

New York Marathon03-Nov-2019

Position Time Category Name
15237 3:58:48 M50 Jonny Lister

Bradford City Runs 5k03-Nov-2019

Position Time Category Name
19 22:20 MJun U13 - 1st Foley Marshall
56 29:20 FJun U13 Katie Brook

Bradford City Runs 10k03-Nov-2019

Position Time Category Name
35 47:03 M55 Paul Hopkinson
69 51:22 M45 John Moore

Shepherd's Skyline Fell Race02-Nov-2019

Position Time Category Name
65 1:01:07 M60 - 1st Simon Gelsthorpe
133 1:14:02 F45 - 2nd Andrea Ackroyd
163 1:20:34 F45 Jane Hobson
168 1:21:31 M55 Martin Ellis
190 1:45:21 F50 Jenny St Romaine

Bronte Way Fell Race27-Oct-2019

Position Time Category Name
84 1:27:20 F45 Andrea Ackroyd
93 1:29:36 M55 Martin Ellis
96 1:32:01 F45 Jane Hobson
126 1:50:16 F50 Jenny St Romaine

Leeds Abbey Dash - Short Course27-Oct-2019

Position Time Category Name
977 42:22 M55 Stephen Fitz-Costa
991 43:49 F40 Emma Vincent
1049 44:14 F45 Angela Clarke
1064 43:21 M55 Tim Pegg
1227 44:00 MSen Harry Brackenridge
1865 49:32 M45 John Moore
2563 48:32 F40 Erika Nightingale
3599 58:02 F45 Monica Gallagher
5265 1:04:31 F55 Teresa Booth
5266 1:04:31 F55 Susan Pegg

Accrington 10k27-Oct-2019

Position Time Category Name
66 44:57 FSen - 3rd April Caufield

Worksop Halloween Half Marathon27-Oct-2019

Position Time Category Name
17 1:20:59 MSen Niall Smith
123 1:30:01 M45 Andrew Wiggins
170 1:33:27 M45 James O'Rourke
204 1:34:54 M40 Will Carver
284 1:38:33 M55 Marc Rocheteau
509 1:44:48 M60 Paul Hopkinson
582 1:47:07 F45 Sharon Cousen
629 1:47:44 M40 Ian Giles
677 1:49:34 M55 Nigel Rigg
767 1:51:40 M45 Nigel Taylor
1051 1:57:50 FSen Rachel McCauley
1063 1:57:57 F45 Stefanie Dickinson
1064 1:58:39 F60 Fiona Murphy
1344 2:04:48 M45 David Parrington
1363 2:02:48 F55 Deborah Kirkbride
1779 2:14:21 M60 Christopher Kirkbride
1790 2:17:58 F70 - 1st Susan Hall
2096 2:26:30 F45 Kirsty Carver

Snowdonia Marathon26-Oct-2019

Position Time Category Name
228 3:38:13 M45 Sunny Curwen
629 4:05:34 F50 Jude Cole
822 4:17:23 M70 - 1st Geoff Cumber
2086 5:57:22 F50 Jane Curwen

Green Drive Five, Lytham20-Oct-2019

Position Time Category Name
249 48:00 F70 - 2nd Susan Hall

The Yorkshire Marathon20-Oct-2019

Position Time Category Name
484 3:17:57 M40 Will Carver
940 3:35:35 F45 Angela Clarke
1196 3:44:21 M60 Paul Hopkinson
4106 5:51:23 F45 Kirsty Carver

The Yorkshire 10 Mile20-Oct-2019

Position Time Category Name
238 1:12:03 M45 Matthew Stott
537 1:18:53 F45 Sophie Kelly
779 1:23:15 M60 Paul Greenslade
972 1:26:15 M45 John Moore

The Great South Run20-Oct-2019

Position Time Category Name
178 1:01:56 F45 - 2nd Sarah Cumber
1509 1:16:12 M70 - 1st Geoff Cumber
3712 1:25:07 M50 Heath Reilly

Chicago Marathon13-Oct-2019

Position Time Category Name
36167 5:17:54 M50 Margaret Deacon

Palma Half Marathon13-Oct-2019

Position Time Category Name
235 1:37:55 MSen Will Stewart
587 1:48:05 F50 Jenny Hopkinson
698 1:50:35 M60 Paul Hopkinson
816 1:53:11 M40 Ian Giles
1753 2:07:41 M40 Daniel Ryan
1756 2:07:41 F55 Deborah Kirkbride
1837 2:08:40 M60 Mark Crabtree
1839 2:08:40 F45 Andrea Ackroyd
2164 2:13:56 F45 Jane Dacre
2233 2:14:54 M60 Chris Kirkbride
2304 2:16:18 F50 Jenny St Romaine
2903 2:29:46 F70 - 1st Susan Hall
3139 2:37:55 F45 Jude Baines

Palma 10k13-Oct-2019

Position Time Category Name
63 41:53 M50 Simon Johnson
119 44:34 FSen April Caufield
209 47:37 M50 Craig Empsall
345 50:57 M45 Wayne Stevens
578 55:07 F55 Hazel Berrett
671 56:34 M45 John Moore

Manchester Half Marathon13-Oct-2019

Position Time Category Name
1575 1:39:39 F45 Angela Clarke
1651 1:45:14 F45 Sharon Cousen
3059 1:47:48 M35 Paul Bunker

Munich Marathon13-Oct-2019

Position Time Category Name
2544 4:21:17 F35 Hanni Maeer

UHCCF Teddy Bear Run 5k, Las Vegas12-Oct-2019

Position Time Category Name
2 20:56 M55 1st
Second Finisher
Nigel Rigg

Rochdale 10k06-Oct-2019

Position Time Category Name
165 54:36 M45 John Moore

Chester Marathon06-Oct-2019

Position Time Category Name
172 3:04:38 F40 - 1st
Second Lady Finisher
Johanna Sutcliffe
1961 4:25:34 M45 David Parrington

Hopton Trail 10k06-Oct-2019

Position Time Category Name
14 46:39 MSen Will Stewart
17 47:39 FSen - 1st
First Lady Finisher
April Caufield

Shrewsbury Half Marathon06-Oct-2019

Position Time Category Name
622 2:00:10 F60 - 3rd Fiona Murphy

Loch Ness Marathon06-Oct-2019

Position Time Category Name
691 3:49:51 M40 Tom Paget
1886 4:32:53 M40 Nigel Taylor

Berlin Marathon29-Sep-2019

Position Time Category Name
7680 3:29:05 M50 Jonny Lister

Much Wenlock 9 mile Mountain Trail race29-Sep-2019

Position Time Category Name
9 1:10:01 M45 - 1st Sunny Curwen

Yorkshire Coast 10k29-Sep-2019

Position Time Category Name
1325 59:49 M75 - 3rd Ken Elliott

Littleborough 10k29-Sep-2019

Position Time Category Name
5 37:05 MSen Niall Smith
6 38:03 MU23 - 1st James Johnson
7 38:24 M35 - 2nd Michael King
10 38:47 M50 - 1st Simon Johnson
16 39:28 F40 - 1st
First Lady Finisher
Johanna Sutcliffe
19 40:42 MSen Will Stewart
23 41:36 M40 - 3rd Will Carver
24 41:36 M45 - 1st James O'Rourke
25 41:46 M60 - 1st Mark Crabtree
27 41:53 FSen - 1st
Second Lady Finisher
April Caufield
29 41:57 F35 - 1st
Third Lady Finisher
Helen Ward
43 44:20 MU23 Fred Carver
46 44:36 M55 Marc Rocheteau
48 45:16 M60 - 2nd Robert Hick
58 46:36 FSen - 3rd Jessica Dixon
62 46:58 M40 Ian Giles
63 46:59 M55 Nigel Rigg
78 49:06 M70 - 1st Raymond Hall
107 51:21 FSen Samantha Layfield
113 51:54 M45 Nigel Taylor
114 51:58 M60 Paul Greenslade
120 52:39 M45 David Parrington
156 55:53 FSen Rachel McCauley
179 58:44 M60 Chris Kirkbride
180 59:03 F45 Kirsty Carver
184 59:15 F55 Deborah Kirkbride
207 1:01:20 F45 Monica Gallagher
221 1:04:14 F70 - 2nd Susan Hall

Thieveley Pike Fell Race28-Sep-2019

Position Time Category Name
97 58:42 M55 Martin Ellis

Hull Marathon22-Sep-2019

Position Time Category Name
18 3:05:17 M45 - 2nd Ryan Barker
196 3:57:51 M70 - 1st Raymond Hall
532 5:02:56 F70 - 1st Susan Hall

Strathclyde 10k22-Sep-2019

Position Time Category Name
9 40:34 MSen Will Stewart
11 42:11 FSen - 1st
First Lady
April Caufield
63 55:27 F60 - 1st Jane Stewart

Peak District Challenge Bronze Ultra Marathon 50k22-Sep-2019

Position Time Category Name
1 5:53:03 New Course Record M40 Will Carver

Utterley Butterley Fell Race22-Sep-2019

Position Time Category Name
4 36:35 MSen - 3rd Michael King
68 50:28 F50 Hazel Berrett
72 50:57 F40 Jane Hobson

HamilTEN (Short distance)21-Sep-2019

Position Time Category Name
30 37:58 MSen Will Stewart
55 39:48 FSen - 2nd April Caufield

Vale of York Half Marathon15-Sep-2019

Position Time Category Name
438 1:44:09 M60 Robert Hick
616 1:51:00 M45 David Parrington
776 1:57:18 M45 John Moore

Stainland Trail 10k15-Sep-2019

Position Time Category Name
5 48:31 M60 1st Mark Crabtree
22 54:05 M45 Tim Baxter
56 1:02:57 M45 Wayne Stevens
63 1:03:41 F55 - 2nd Hazel Berrett
77 1:07:32 F45 Jane Hobson

Altotting Trail Half Marathon (Bavaria)15-Sep-2019

Position Time Category Name
242 1:41:30 F50 - 1st
14th Female Finisher
Jenny Hopkinson
310 1:44:14 M60
286th Male Finisher
Paul Hopkinson

Bristol Half Marathon15-Sep-2019

Position Time Category Name
2922 1:57:54 F60 Geraldine Roby

Spen Greenway 10k15-Sep-2019

Position Time Category Name
42 44:53 F45 - 1st Angela Clarke

Bawtry Forest 11k08-Sep-2019

Position Time Category Name
17 44:01 MSen Will Stewart
26 46:04 FSen - 1st
First Female Finisher
April Caufield

Tallinn Marathon, Estonia08-Sep-2019

Position Time Category Name
2035 5:21:30 F70 - 3rd Susan Hall

UKFast City of Salford 10k08-Sep-2019

Position Time Category Name
25 35:26 MSen Peter Clegg
307 45:37 F45 Angela Clarke

Great North Run08-Sep-2019

Position Time Category Name
2492 1:39:30 M Marc Rocheteau
7087 1:52:53 M Tim Pegg
8750 1:56:08 M Jazz Sandhu
9771 !:57:54 M David Cooper
10771 1:59:43 M John Moore
21315 2:19:01 M Chris Burrell
38198 3:03:24 F Theresa Booth
40959 3:23:56 F Susan Pegg

The Yorkshireman Full Marathon08-Sep-2019

Position Time Category Name
23 4:08:25 M40 Will Carver
120 7:17:07 F60 - 1st Fiona Murphy
121 7:17:16 F40 Sharon Cousen

The Yorkshireman Half Marathon08-Sep-2019

Position Time Category Name
14 1:58:31 M60 - 1st Mark Crabtree
49 2:12:49 M60 - 3rd Simon Gelsthorpe
52 2:13:33 F50 - 1st Rachael Beaumont
71 2:20:45 M50 David Nutton
101 2:31:19 F40 Judith Cole
109 2:32:31 M40 Jonathan Wood
122 2:37:48 F50 Hazel Berrett
132 2:40:37 FSen Clare Newton
135 2:42:25 F40 Andrea Ackroyd
141 2:45:08 M50 Martin Ellis
161 2:53:58 F50 Margaret Deacon
206 3:13:23 F50 Jenny St Romaine
221 3:21:34 F40 Jude Baines

Medoc Marathon, France07-Sep-2019

Position Time Category Name
485 4:24:23 M Ryan Barker

Sherwood Pines 10k01-Sep-2019

Position Time Category Name
11 41:10 MSen Will Stewart
24 43:16 FSen - 2nd
Second Lady
April Caufield

Golden Ball Lancaster 20 mile race01-Sep-2019

Position Time Category Name
39 2:39:34 M Jonny Lister
85 3:13:41 M David Parrington

Blackshaw Head Fete Fell Race31-Aug-2019

Position Time Category Name
28 47:38 M60 - 1st Simon Gelsthorpe
85 1:00:54 FSen Samantha Layfield

Even Splits Leeds 5k Race Series - Race 728-Aug-2019

Position Time Category Name
12 17:12 MSen Peter Clegg

Burnsall Classic Fell Race24-Aug-2019

Position Time Category Name
46 21:57 M50 Simon Johnson
54 22:23 MSen Michael King
95 26:13 M40 Ryan Barker
110 28:07 M50 Stephen Fitz-Costa
114 28:25 MSen Daniel Mahoney

Burnsall Junior Fell Race - Under 11 Boys24-Aug-2019

Position Time Category Name
2 U11 Sam Keighley

Burnsall Junior Fell Race - Under 18 Boys24-Aug-2019

Position Time Category Name
2 U20 - 1st Harry Johnson
3 U17 - 2nd James Johnson

Burnsall Junior Fell Race - Under 15 Boys24-Aug-2019

Position Time Category Name
1 U15 Jack Keighley

Burnsall Classic 10 Mile Road Race24-Aug-2019

Position Time Category Name
12 1:06:48 F40 - 1st
Second Lady Finisher
Sarah Cumber
15 1:08:46 MSen Michael King
16 1:08:50 M40 - 3rd Ryan Barker
17 1:08:57 M60 - 2nd Mark Crabtree
23 1:09:45 M40 Adrian Thomas
28 1:12:21 M40 Sunny Curwen
32 1:14:30 MSen Daniel Mahoney
34 1:14:53 MSen Will Stewart
38 1:15:43 FSen Helen Ward
45 !:17:55 M50 Jonny Lister
46 1:18:10 FSen April Caufield
55 1:20:31 F50 - 1st Jenny Hopkinson
61 1:21:37 F50 - 2nd Rachael Beaumont
72 1:23:17 M70 - 1st Raymond Hall
73 1:23:35 M60 Paul Hopkinson
76 1:25:24 M40 Ian Giles
107 1:33:38 F40 Sharon Cousen
108 1:33:47 F60 - 1st Geraldine Roby
115 1:36:19 FSen Samantha Layfield
121 1:37:35 FSen Rachel McCauley
127 1:39:07 M50 Nigel Rigg
130 1:40:50 M40 David Parrington
132 1:41:32 M50 Richard Corney
133 1:41:57 F50 Deborah Kirkbride
134 1:42:34 M50 James Kirkpatrick
143 1:47:25 M60 Chris Kirkbride
144 1:48:21 F50 Jenny St Romaine
150 1:53:04 M60 Chris Burrell

Strangford Festival 10k23-Aug-2019

Position Time Category Name
58 48:08 M35 Paul Bunker

Stan Curran Cowm 5k22-Aug-2019

Position Time Category Name
4 16:44 MJ - 2nd Harry Johnson
16 17:57 MJ James Johnson
25 19:00 M50 - 1st Simon Johnson
31 19:37 MSen Will Stewart
34 20:05 FSen - 3rd
Third Lady Finisher
April Caufield

Tour of Norland Moor18-Aug-2019

Position Time Category Name
5 41:28 MSen Michael King
13 45:33 M60 - 1st Mark Crabtree
22 47:14 MSen Daniel Mahoney
29 49:20 F50 - 1st Rachael Beaumont
47 57:26 F55 - 2nd Hazel Berrett
49 57:42 M55 Martin Ellis
60 64:38 M55 James Kirkpatrick

The Clacton Half Marathon18-Aug-2019

Position Time Category Name
205 2:02:06 F60 - 1st Fiona Murphy

Birchwood 10k18-Aug-2019

Position Time Category Name
354 50:25 M45 John Moore

Dublin Rock 'n' Roll Half Marathon11-Aug-2019

Position Time Category Name
83 1:22:48 M45 Ian Whitehouse

Newark Half Marathon11-Aug-2019

Position Time Category Name
561 1:54:46 F40 Steph Dickinson

Isle of Man Half Marathon11-Aug-2019

Position Time Category Name
78 1:43:57 M70 - 1st Raymond Hall
229 2:16:55 F70 - 1st Susan Hall

Saddleworth 6.2 Miles11-Aug-2019

Position Time Category Name
17 42:02 MSen Will Stewart
25 43:10 FSen - 2nd
Third Lady Finisher
April Caufield
59 51:50 M45 John Moore

Boulsworth Fell Race11-Aug-2019

Position Time Category Name
17 48:04 MSen Michael King

Brùarhlaup 10k (Iceland)10-Aug-2019

Position Time Category Name
33 46:34 M Nigel Taylor

Yorkshire Vets Grand Prix Race 8 - Springhall - Men's Results07-Aug-2019

Position Time Category Name
23 39:18 M60 - 1st Mark Crabtree
30 40:36 M55 David Ingle

Yorkshire Vets Grand Prix Race 8 - Springhall - Ladies Results07-Aug-2019

Position Time Category Name
6 42:25 F50 - 1st Rachael Beaumont
30 Unknown F60 Geraldine Roby

Crow Hill Reverse Fell Race06-Aug-2019

Position Time Category Name
46 53:38 M50 Martin Ellis
53 59:08 M40 David Parrington

Birkenshaw Firefighters 5 Mile04-Aug-2019

Position Time Category Name
123 43:27 M45 John Moore

Bolton Abbey 10k04-Aug-2019

Position Time Category Name
10 49:23 M45 - 1st James O'Rourke
32 54:46 M60 - 1st Robert Hick

Indian Queens Half Marathon Newquay04-Aug-2019

Position Time Category Name
155 1:43:12 M50 David Nutton

The Tony Barnes Memorial 5 mile31-Jul-2019

Position Time Category Name
250 40:52 M45 John Moore

Ryedale 10k28-Jul-2019

Position Time Category Name
18 45:34 FSen 1st
Second Lady Finisher
April Caufield
19 46:04 MSen Will Stewart

Huddersfield Park 5k Series - Race 425-Jul-2019

Position Time Category Name
16 23:16 F45 1st
Third Lady Finisher
Angela Clarke
20 23:44 M40 Sean Morland
29 24:50 M45 Nigel Taylor

Burnley 10k21-Jul-2019

Position Time Category Name
154 48:29 M Ian Giles
233 51:42 M John Moore

Brighouse Running Festival 10k21-Jul-2019

Position Time Category Name
16 40:17 M55 - 2nd David Ingle
18 40:24 M45 - 3rd James O'Rourke
27 41:29 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Helen Ward
50 45:31 F45 - 1st Angela Clarke
59 46:50 M40 Sean Morland
62 47:00 M35 Richard Palethorpe
130 53:19 F45 Jane Hobson

Brighouse Festival 5k21-Jul-2019

Position Time Category Name
2 20:16 MJun U16 - 1st
Second Finisher
Ned Hughes

Scammonden Round Res Half Marathon20-Jul-2019

Position Time Category Name
2 2:48:00 M - 2nd
Second Finisher
David Parrington

Sir Titus Trot 20 Miles20-Jul-2019

Position Time Category Name
17 3:19:14 F Margaret Deacon

Sir Titus Trot 10 Miles20-Jul-2019

Position Time Category Name
12 1:34:51 F Deborah Kirkbride
16 1:39:14 F Jenny St Romaine
18 1:40:17 F Jane Dacre

Bingley Show 10k20-Jul-2019

Position Time Category Name
3 47:49 MSen - 3rd
Third Finisher
Michael King
25 55:56 F50 - 1st Rachael Beaumont
29 56:39 MSen Will Stewart
30 56:42 FSen - 2nd April Caufield

Huddersfield Park 5k Series - Race 318-Jul-2019

Position Time Category Name
3 17:00 MSen - 2nd
Third Finisher
Ben Crowther
5 17:49 MU23 - 2nd Harry Johnson
7 19:18 M35 - 2nd Michael King
11 20:06 M55 - 1st David Ingle
12 20:21 M60 - 1st Mark Crabtree
13 20:35 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Helen Ward
14 20:45 M40 - 1st Will Carver
19 21:42 M55 - 2nd Marc Rocheteau
20 21:43 M35 Ian Giles
24 21:58 M50 - 3rd Jonny Lister
28 22:25 M45 - 3rd Nigel Taylor
29 22:33 F45 - 2nd Angela Clarke
32 22:47 M40 - 3rd Sean Morland
44 23:51 M35 Paul Bunker
50 24:50 M45 John Moore
51 24:57 M55 Martin Ellis
57 25:48 M45 David Parrington
58 26:20 FSen - 1st Rachel McCauley
63 27:21 F55 - 3rd Deborah Kirkbride
66 28:37 M60 Christopher Kirkbride
67 28:37 F45 Kirsty Carver
69 29:13 F45 Monica Gallagher

Priory 10k17-Jul-2019

Position Time Category Name
103 48:31 M35 Paul Bunker
182 53:47 M45 John Moore

Huddersfield Park 5k Series - Race 211-Jul-2019

Position Time Category Name
14 22:46 F45 - 1st Angela Clarke

Pateley Summer Pie 'n' Pint 10 Mile07-Jul-2019

Position Time Category Name
8 1:39:00 F Andrea Ackroyd
15 1:50:05 F Jenny St Romaine

The Burner 10k at Crow Wood Park07-Jul-2019

Position Time Category Name
17 48:20 M40 - 3rd Sean Morland
20 49:03 M35 Paul Bunker

The Burner 2.5k @ Crow Wood Park07-Jul-2019

Position Time Category Name
2 9:51 MJun U14 - 2nd
Second Finisher
Joshua Morland
3 10:35 MJun U14 - 3rd
Third Finisher
Fionntan Bunker
4 10:35 M35 - 1st Paul Bunker
10 11:53 MJun U14 Samual Morland

Leeds 10k07-Jul-2019

Position Time Category Name
1497 52:25 FSen Rachel McCauley

Tour of Merseyside Series- Wirral Coastal Run06-Jul-2019

Position Time Category Name
285 2:01:59 M45 John Moore

Heptonstall Festival06-Jul-2019

Position Time Category Name
12 56:06 MSen Michael King
18 59:37 M60 - 1st
New Course Age Record
Mark Crabtree
49 1:07:45 F50 - 1st
Third Lady Finisher
Rachael Beaumont
80 1:17:34 M40 Nigel Taylor
82 1:18:37 F50 Hazel Berrett

Tour of Merseyside Series - Knowsley Cross Country05-Jul-2019

Position Time Category Name
175 52:04 M45 John Moore

Huddersfield Park 5k Series - Race 104-Jul-2019

Position Time Category Name
19 22:41 F45 - 2nd Angela Clarke

Tour of Merseyside Series - Raging Red Bull 504-Jul-2019

Position Time Category Name
164 40:49 M45 John Moore

Helen Windsor 10k03-Jul-2019

Position Time Category Name
3 34:45 MSen - 1st
Third Finisher
Ben Crowther
12 38:17 M Harry Johnson
13 38:34 M35 Michael King
19 39:38 M James Johnson
21 40:09 F40 - 1st
Second Lady Finisher
Johanna Sutcliffe
31 41:12 MSen Niall Smith
32 41:21 M60 - 2nd Mark Crabtree
33 41:29 M45 James O'Rourke
41 42:26 M55 - 2nd David Ingle
45 42:33 F35 - 1st Helen Ward
63 44:53 M55 Marc Rocheteau
77 46:15 M60 Robert Hick
85 46:34 M35 Ian Giles
92 47:21 F45 Angela Clarke
95 47:44 M40 Sean Morland
102 48:15 M35 Richard Palethorpe
107 48:32 M45 Nigel Taylor
116 50:08 F40 - 3rd Erika Nightingale
121 50:33 M50 David Broadley
122 50:56 M55 James Goldsmith
128 53:08 F45 Jane Hobson
147 54:17 FSen Rachel McCauley
155 55:05 F60 - 1st Geraldine Roby
199 1:01:24 M60 Christopher Kirkbride
206 1:02:18 F45 Penny Bottomley
209 1:04:21 F65 - 2nd Sue Corney
210 1:04:21 M50 Richard Corney

Helen Windsor - Ladies Team Result03-Jul-2019

Position Time Category Name
1 Combined Time 2:10:18 Ladies Team - First Johanna Sutcliffe, Helen Ward, Angela Clarke

Helen Windsor - Men's Team Result03-Jul-2019

Position Time Category Name
1 Combined Time 1:51:45 Men's Team - First Ben Crowther, Harry Johnson, Michael King

Tour of Merseyside Series - Sustrans Cycle Trail02-Jul-2019

Position Time Category Name
188 1:27:45 M45 John Moore

Tour of Merseyside Series - Thurstaston Multi-Terrain01-Jul-2019

Position Time Category Name
202 55:21 M45 John Moore

Tour of Merseyside Series - Southport Half Marathon30-Jun-2019

Position Time Category Name
766 2:01:33 M45 John Moore

Lindley 10k30-Jun-2019

Position Time Category Name
21 43:07 F35 - 1st
Second Lady Finisher
Helen Ward

Stoodley Pike Fell Race29-Jun-2019

Position Time Category Name
35 23:08 MSen Joseph Crossfield
192 34:06 M50 Martin Ellis

Snowdon Twilight Uphill Race28-Jun-2019

Position Time Category Name
58 1:00:41 F40 - 1st Sarah Cumber
137 1:16:50 M70 - 1st Geoff Cumber

Cragg Vale Fell Race26-Jun-2019

Position Time Category Name
17 31:46 MSen Michael King

Summer Handicap 10k25-Jun-2019

Position Time Category Name
0 Finish Times Run Times
1 57:54 46:54 David Broadley
2 58:40 52:40 David Parrington
3 59:19 45:19 Ian Giles
4 59:24 47:24 Paul Bunker
5 59:35 57:35 Balqees Bi
6 59:36 43:36 Lee Cattermole
7 59:38 40:38 Will Carver
8 59:39 43:39 Richard Brook
9 59:41 42:41 Helen Ward
10 59:42 59:42 Nicola Hinchliffe
11 1:00:22 44:22 Tim Pegg
12 1:00:31 44:31 Sean Mayall - Non member
13 1:00:35 37:35 Peter Clegg
14 1:00:45 45:45 Angela Clarke
15 1:00:51 49:51 Andy Hills
16 1:00:59 47:59 Raymond Hall
17 1:01:04 45:04 Nigel Taylor
18 1:01:05 49:05 Jim Goldsmith
19 1:01:11 47:11 Sean Morland
20 1:01:16 46:16 Richard Palethorpe
21 1:01:21 53:21 Keith Midgley
22 1:01:27 50:27 Sophie Baxter
23 1:01:37 58:37 Jane Stewart
24 1:01:41 58:41 Monica Gallagher
25 1:01:56 59:56 Simon Wadsworth
26 1:02:01 1:00:01 Sophie Stones
27 1:02:32 52:32 Jazz Sandhu
28 1:03:07 55:07 Rachel McCauley
29 1:03:26 56:26 Ruth Albaya
30 1:04:26 40:26 Niall Smith
31 1:05:36 1:05:06 Theresa Booth
32 1:06:23 1:01:23 Kirsty Carver

Pennine Barrier Ultra 100 mile23-Jun-2019

Position Time Category Name
2 24:26:08 M Ryan Barker

Lucca 5k21-Jun-2019

Position Time Category Name
32 17:58 F45 - 1st
2nd Lady Finisher
Sarah Cumber
171 21:55 M70 - 1st Geoff Cumber

Solstice Saunter 5 mile21-Jun-2019

Position Time Category Name
185 48:29 M45 David Parrington

Warrington 10k20-Jun-2019

Position Time Category Name
116 47:04 MSen Paul Bunker
186 51:48 M45 John Moore

Ogden Midsummer Madness Fell Race19-Jun-2019

Position Time Category Name
1 27:07 MSen - 1st
First Finisher
Ben Crowther
7 31:24 MSen Michael King
15 33:17 MSen Paul Clough
16 34:34 M40 - 3rd Will Carver
23 36:56 MSen Ian Giles
24 36:59 F50 - 1st
Third Lady
Rachael Beaumont
25 37:30 M40 Sunny Curwen
41 43:45 F50 - 3rd Hazel Berrett
60 54:06 MSen Chris Greenwood

Blackpool Music Run 10k16-Jun-2019

Position Time Category Name
33 50:45 M45 John Moore

Joe Percy 10k12-Jun-2019

Position Time Category Name
6 34:49 MSen Ben Crowther
22 37:48 MSen Michael Gaughan
29 38:22 MJun U16 - 1st James Johnson
30 38:23 M45 Ian Whitehouse
34 38:51 MJun U18 - 1st Harry Johnson
39 38:58 M35 Michael King
48 39:53 F40 - 1st
First Lady Finisher
Johanna Sutcliffe
57 40:57 M45 Andrew Wiggins
60 41:06 MSen Will Stewart
62 41:10 M45 James O'Rourke
72 41:42 M55 - 2nd David Ingle
78 42:00 M40 Will Carver
84 42:21 F35 - 1st Helen Ward
122 44:48 M60 Robert Hick
147 45:44 M45 Lee Cattermole
149 45:49 M55 Tim Pegg
159 46:29 M35 Richard Palethorpe
160 46:32 M50 David Nutton
162 46:13 M55 Marc Rocheteau
172 46:56 F45 Angela Clarke
192 48:09 M60 Paul Hopkinson
193 48:09 M50 Mark Gaughan
196 48:15 M35 Ian Giles
200 48:18 M45 Nigel Taylor
201 48:32 M40 Sean Morland
208 48:44 M35 Paul Bunker
209 49:11 M70 - 1st Raymond Hall
212 49:10 F45 Sophie Kelly
237 51:08 F45 Sharon Cousen
258 52:44 M45 John Moore
259 52:28 M55 Martin Ellis
267 53:18 FSen Samantha Layfield
270 53:20 F45 Jane Hobson
281 53:56 M65 - 3rd Keith Midgley
284 54:21 FSen Rachel McCauley
290 55:29 M50 Heath Reilly
295 55:58 FSen Bethan Davies
319 58:27 M65 Dennis O'Keefe
321 58:39 F60 - 2nd Jane Stewart
329 59:14 F55 Deborah Kirkbride
334 59:31 F45 Monica Gallagher
341 1:00:40 M35 Jazz Sandhu
357 1:01:49 F45 Penny Bottomley
363 1:03:01 F45 Jude Baines
364 1:03:00 M60 David Cooper

Doncaster Half Marathon09-Jun-2019

Position Time Category Name
238 1:42:51 M70 - 1st Raymond Hall
891 2:14:15 F65 - 2nd Susan Hall

The Mast 10k09-Jun-2019

Position Time Category Name
64 1:01:17 M45 John Moore

Marsden 10 Mile09-Jun-2019

Position Time Category Name
79 1:30:35 FSen - 1st Clare Newton
105 1:36:45 M45 Nigel Taylor
131 1:42:31 F50 Margaret Deacon

Northowram 5 mile02-Jun-2019

Position Time Category Name
21 37:45 M55 - 3rd Tim Pegg
43 40:01 M35 Richard Palethorpe
53 41:10 M45 Richard Corney
157 57:22 F55 Susan Pegg
166 1:02:18 F55 Theresa Booth

Huddersfield Half Marathon02-Jun-2019

Position Time Category Name
19 1:57:46 Marc Rocheteau
22 1:58:35 Paul Hopkinson
27 2:01:00 Jenny Hopkinson
34 2:03:38 Jonny Lister
38 2:05:50 Clare Newton
57 2:12:22 Sophie Baxter
78 2:21:25 John Moore
84 2:25:11 David Parrington

Pen-Y-Ghent01-Jun-2019

Position Time Category Name
48 1:00:41 MSen Michael King
114 1:09:21 F50 - 3rd Rachael Beaumont

Calderdale Way Ultra01-Jun-2019

Position Time Category Name
6 15:01:30 (6th in Mixed Pairs - other of the pair not a Harrier) FV40 - 2nd Sharon Cousen
36 14:47:19 (36th Individual) FV50 - 3rd Fiona Murphy

Calderdale Way Ultra Marathon01-Jun-2019

Position Time Category Name
5 4:53:45 MV40 - 2nd Tim Baxter
26 6:21:53 FV50 - 2nd Margaret Deacon
27 6:21:54 FV40 - 3rd Andrea Ackroyd